
Vrstvené dřevěné podlahy, které si vybrat?
Ačkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé, podlaha v každém místnosti pomáhá utvářet značnou část její atmosféry. Vedle estetického hlediska je také nutno dbát i na její praktičnost. Jakou podlahu si vybrat při rekonstrukci starého či zařizování nového bydlení? Jaké podlahy jsou na dnešním trhu dostupné a k čemu jsou které vhodné? Jak dřevěné podlahy udržovat? Na tyto i další otázky si odpovíme v následujícím článku a pomůžeme vám s konstrukcí vašeho ideálního bydlení.
Jak dřevěnou podlahu udržovat?
Začněme tím praktičtějším aspektem. Každý, kdo chce mít dřevěné podlahy delší dobu v dobrém stavu, se o ně musí i odpovídajíce starat. Velmi důležité je, aby byly v místnosti pro podlahu vhodné podmínky. Relativní vlhkost se tedy snažte udržovat mezi 40 a 60 procenty (při nižší by mohlo dřevo začít vysychat, což by vyústilo v tvorbu prasklin) a termoregulátor nastavte tak, aby se teplota v místnosti držela mezi 15 °C a 25 °C.
Rozlišovat bychom také měli, zda jsou dřevěné podlahy lakované nebo ošetřené olejem. U prvních jmenovaných se můžeme těšit lepších protiskluzových vlastností a vysoké odolnosti vůči nečistotám, což zaručuje snadnější údržbu. Opomenout bychom neměli ani fakt, že je možno vybrat si zde z více úrovní lesku. Dřevěné podlahy ošetřené olejem pak mají výhodu v možnosti opravit jejich určitou část (lokální oprava; voskované podlahy je nutno zbrousit po celé ploše), ale na druhou stranu se vyznačují náročnější údržbou.
Jaké vlastnosti mají dřevěné podlahy?
V úvodu tohoto článku jsme naznačili, že je nutno dbát jak na estetický dojem z podlahy, tak i na její praktické vlastnosti. Dřevěné podlahy jsou v obou kategoriích takřka tím nejperfektnějším řešením. Z vizuálního hlediska totiž zapadnou do každé místnosti a působí zde velmi dobře. Kromě toho nabízí velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, což je pro chození velmi příjemné. Velkou výhodu také přináší možnost umístit je do místnosti s podlahovým topením. Mezi další vlastnosti pak patří zvuková izolace a velmi nízká hořlavost. A pokud se vyskytne důvod, tak není ani problém podlahu opravit.
Nejčastější typy dřevěných podlah
Dřevěných podlah existuje více typů, které se vyznačují různými vlastnostmi, strukturou a povrchem. Zaměříme se zde pouze na ty nejčastější a nejoblíbenější – třívrstvé, dvouvrstvé a dýhované podlahy.
Třívrstvé dřevěné podlahy
Není příliš těžké uhodnout, že se třívrstvé dřevěné podlahy skládají ze tři vrstev. Spodní vrstva je zde tvořena dýhou z měkké dřeviny. Obdobně je na tom i vrstva prostřední, která však navíc obsahuje zámkový systém. Horní vrstva je pak většinou povrchově upravována lakem či voskem a její tloušťka se pohybuje okolo čtyř milimetrů.
Hlavní výhodou třívrstvých dřevěných podlah je jejich nízká cena, přičemž vydrží velmi dlouho a snadno se udržují. Umístit se pak mohou i do místností s podlahovým vytápěním a pokládají se buďto plošným přilepením, případně jsou vhodné i k plovoucí pokládce, díky zámkovému spoji v prostřední vrstvě.
Dvouvrstvé dřevěné podlahy (dvouvrstvé parkety)
Spodní – stabilizační a nosná vrstva dvouvrstvých dřevěných podlah je tvořena vysoce odolným materiálem, což má za důsledek umístit tento typ podlahy i do prostředí s horšími podmínkami. Horní vrstva pak nemá přesně daný materiál a zákazník si tak může sám zvolit, jaký typ dřeva zde chce využít. Tato vrstva tvoří přibližně třetinu tloušťky podlahy.
Tento typ podlah je pokládán plošným přilepením, čímž přináší dobrou tepelnou vodivost a také velmi nízkou hlučnost.
Dýhované podlahy
Dýhované podlahy mohou být tvořeny ze dvou či tří vrstev, přičemž vrchní vrstva je vždy tvořena dřevěnou, ve většině případů nalakovanou, dýhou. Materiál spodní vrstvy pak závisí na konkrétním provedení – může být tvořen dřevem či pryskyřicí nebo korkem. U třívrstvého provedení pak najdeme prostřední vrstvu skládající se z dřevovláknité HDF desky.
Dýhované podlahy se dají umístit i do komerčních prostorů (kanceláře,…), musí se však jednat o ty méně namáhavé. Pokládka pak probíhá stejně jako u klasických třívrstvých podlah – buďto plošným přilepením, či se můžeme setkat i s plovoucí variantou. Mezi hlavní výhody tohoto typu podlah pak patří dlouhá životnost, snadná údržba a zároveň vysoká odolnost.